Güç Bozar Ve Yeniden Dizer

Güç Bozar Ve Yeniden Dizer

1:Amerikalı bir filozofa ait bu söz. Doğru mudur?
Dünya yurdunda devletleri, rablik ve ilahlık taslayan yönetici liderleri, uluslararası şirket ve markaları, büyük orduların komutanlarını Tanrı kabul etmiş, Tanrı’nızın sözüne itaat etmişseniz, evet; doğrudur.

Güç, kurulu sosyo-politik düzenleri bozar, toplumsal ve siyasal hayatı yeniden dizer. Sizde bu gücü temsil eden Tanrı’nıza itaat ve ibadet etmiş olursunuz..
2: Allah’a inanmış ve yalnızca ona itaat ve ibadet ediyorsanız, yegane güç sahibi olarak Allah’a güveniyorsunuz demektir.
Çelimsiz ve zayıf bir Davut(s) çıkar, kudretli, azametli ve güçlü kral Calut’u alt eder, rezil eder.
Devleti, ordusu ve donanması olmadığı gibi arkasında sayısal destekçisi dahi olmayan bir İsa(s) tek başına çıkar Roma’yı; Tek başına bir Musa(s) çıkar Mısır’ın ve topraklarında yaşayan tüm insanların ilahı ve rabbi olan Firavunu, kudretli ve şanlı ordusuyla birlikte mahveder.
Hz Muhammed mi? Zamanında Bizans ve Sasani gibi iki büyük imparatorluğu dize getirdi. Allah ve melekleri ona yardım etti, mümin olanlar için onun zamanındakilere şahsen destek olmaları, sonrakilere izinden giderek dinini ayakta tutmaları emredildi. Bu sebeple onun sünnetine uyanlar dünya yurdundaki Tanrı’lara itaat etmezler. Bunları güç sahibi olarak kabul etmezler.
3: Kendilerinde dünyevi bir güç vehmedilenler müminler topluluğunun düzenini bozamaz ve kendince yeniden dizemez. Tabi böyle bir toplulukları ve düzenleri var ise! Dünyevi güçlere itaat ediyor değillerse!
Şu halde Tanrı’nız, ilahınız ve rabbiniz kimse sizin için güç odur, itaatiniz ve ibadetiniz onadır. Siz, ilahınız ve rabbiniz kimdir ona bakın.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir