Üni-versite-ler Niye Var

Üni-versite-ler Niye Var

1: Ne olduysa oldu bu ülkede her şey zıddına dönmeye, yalanlar gerçekmiş gibi yürürlükte tutulmaya başladı. Şeyler adıyla söylenmediği için de yanlışlar doğru muamelesi görüyor.
Yılana bülbül deyince, yılan, yılan olmaktan çıkmıyor. Bülbül olup ötmüyor. Biz öyle olsun istesekte..

2: Türkiye’de siyasi rejim değişiyor, devlet yapısal olarak dönüşüyor, bunun ne getirip götüreceğini halka anlatıp izah edecek, hakikati dillendirecek siyaset ve sosyal bilim fakülteleri ortada yok.
Türkiye’de hukuk denen şey allak bullak, yasama meclisinin ne olduğu meçhul, yargının usulü ve yönü iktidar merkezli, denetleme itaate dönüştü, ortada hukuk fakülteleri yok.
Türkiye’de ekonomik ve mali düzen tepetaklak, kimin ne kazandığı kimin ne kaybettiği belirsiz, vuranın elinde kaçanın cebinde bir rantiyecilik yaygın, ortada İktisat ve maliye fakülteleri yok.
Türkiye’de eskiyi mumla aratacak sosyolojik bir değişim oldu dolayısıyla din ile ahlak birbirinden koptu, toplumsal düzeyde ahlaksızlık ahlakı oluştu, ortada İlahiyat fakülteleri yok..
Yoklar listesini uzatmaya gerek yok çünkü yaygın olan bu. Belki varlar listesi yapılabilir çünkü varlar nadirleşti.
3: Sahi, bu üniversiteler niye var? Hani bilgiyi, doğruyu, hakikati bu siteler üretecek ya! Ülkenin ve halkın ufkunu açıp huzurunu ve refahını sağlayacak, karanlığı aydınlatacak ya!
Ben söyleyeyim mi? ‘Eski kafalı’ bir hoca demişti: üniversiteler üç “İ” için var. İHALE-İNŞAAT-İSTİHDAM.
Efendim bir de dördüncü “İ” vardı eskiden, adı İLİM’di, işte bu “İ” sizlere ömür, ‘rahmete gitti.’
Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir